Kněz nemá zasahovat do politiky

17. 9. 2009 20:10
Rubrika: myšlenky moudrých | Štítky: RaVat

Na RaVat jsem našla zajímavý článek o tom, že kněz by neměl osobně zasahovat do politiky.

Benedikt XVI. dnes 22 brazilským biskupům na závěr jejich návštěvy ad limina řekl:

Je třeba se vyhýbat laicizaci kněží a klerikalizaci laiků. Je nezbytné, aby každý jednal podle vlastního stavu. Laici jsou činní také v oblasti politiky podle hledisek křesťanské antropologie a sociálního učení církve, zatímco kněží se vyhýbají tomu, aby v první osobě zasahovali do politiky. Kněží se mají zasazovat za jednotu a společenství všech věřících a být styčným bodem pro všechny.

Benedikt XVI. vyzval biskupy z Brazílie, aby „soustředili síly k novým povoláním ve svých diecézích“, aby bylo „více a lépe formovaných kněží“. V Brazílii totiž existuje obrovský nedostatek kněží. Na jednoho kněze tam připadá desetkrát více katolíků než jich na kněze připadne v České republice. /pozn.Alimdul „A to si myslíme, že to nemůže být jinde horší...“/

Harmonické, správné a jasné prohloubení vztahu mezi všeobecným kněžstvím laiků a služebným kněžstvím presbyterů je jeden z nejdelikátnějších bodů samotné podstaty a života církve. Nedostatečný počet kněží by mohl svádět komunity věřících k tomu, aby se spokojily s tímto stavem. Možná se utěšují tím, že taková situace dá lépe vyniknout poslání věřících laiků. Důvodem aktivnější a početnější účasti věřících laiků na životě církve však není nedostatek kněží. Naopak, čím více si věřící uvědomují svoji odpovědnost v církvi, tím viditelnější je specifická totožnost a nezastupitelná role kněze jakožto pastýře celé komunity a svědka autenticity víry. Ten je totiž jménem Krista, hlavy církve, správcem tajemství spásy.

Benedikt XVI. přitom zdůraznil, že kněží „jsou povoláni žít důsledně a plně milost kněžského svěcení“. Citací Katechismu katolické církve pak Svatý otec pokračoval:

Poslání spásy, které Otec svěřil svému vtělenému Synu, je svěřeno apoštolům a jejich nástupcům. Odtud pak plyne podstatná a nenahraditelná funkce kněze prostřednictvím hlásání Slova a vysluhování svátostí, zejména eucharistie. Proto je třeba také prosit Krista, aby poslal dělníky na svou vinici, k čemuž je zapotřebí, aby kněz projevoval věrnost své identitě radostí a misijním nadšením.

Benedikt XVI. ve své promluvě ke skupině biskupů z Brazílie, patřících k nejpočetnějšímu episkopátu na světě, poukázal na četná znamení naděje, vyskytující se v životě církve v Brazílii, a zdůraznil, že „Bůh připravuje budoucnost prostřednictvím horlivosti a věrnosti, s níž konají svou biskupskou službu“.

Alimdul: „Papež umí povzbudit a ví, čeho je zapotřebí: našich horlivých a vytrvalých modliteb za kněze! Nejen za ty, kdo jsou staří či nemocní či prožívají jakýsi syndrom vyhoření, ale i za ty, kteří do úmoru pracují na vinici Páně a zdají se plní síly. Za ty, kdo byli stěžejními pro náš duchovní růst třeba v mládí, za naše zpovědníky ... za ty, kdo prožívají duchovní zkoušky či krize. Aby je Pán pozvedl a posílil a mohli dál být dobrými pastýři na místě, kam je postavil.“

 

 

Zobrazeno 1119×

Komentáře

Olin

Osobně si myslím, že církev by neměla zasahovat do politiky.Což se nedá říci, že tak plní, například u nás v ČR před volbami do evropského parlamentu pan kardinál Vlk měl určitý projev, který čněl určitou politikou proti ČSSD.Kněz, farář, pastor,kazatel - prostě jednotliví představení různých církví by se neměli vměšovat a ani angažovat v politice. Něco jiného je to u ostatních věřících, kteří chodí do kostelů, modliteben,atd. Ti pokud mají na to čas, energii a chuď, klidně mohou kandidovat do politiky komunální, a později i do té parlamentní. Protože je třeba, aby i věřící měli zastoupení na komunální i parlamentní úrovni.A snažili se jednat dle Božího Písma tedy Bible. Ale představení církví by se neměli v politice angažovat vůbec. Protože by pak mohli napáchat více škody než užitku. Jistě všichni dobře pamatujeme rok 1999, kdy USA a státy NATA, kam jsme také vstoupili bez referenda a souhlasů občanů, tak začaly bombardovat Srbsko-černohorskou Jugoslávii, která chránila své výsostné území Kosovo (kolébkou Srbů je Kosovo) před kosovsko-albánskými separatistami. Jelikož Srbsko-černohorská Jugoslávie bránila své území, proti těmto separatistům, tak za to ji USA a státy NATA včetně naší země zákeřně bombardovaly. A toto bombardování tehdy schvaloval bývalý loutkový prezident USA pan Havel, ale což tam by se to u tohoto člověka dalo pochopit, ale co se nedalo pochopit, když toto zákeřné bombardování USA a NATA proti Srbsko-černohorské Jugoslávii, schvalovali někteří církevní představitelé, například p. Hermann. V desateru je psáno NEZABIJEŠ, tak mě to z úst věřícího člověka a navíc tehdy ještě představitele církve nějak nesedělo.Představitel církve by měl být smířlivý, tak jak to říká Boží slovo Bile 1.Timoteovi 3/2-3, tedy neměl by podporovat ani vraždění. A spíše naopak měl kritizovat to zákeřné bombardování.Copak Bůh chce, aby se zabíjelo a válčilo? Dějiny, ale i Boží slovo Matouš 26/52 ukazují, že ne.<br />
Takže dle mého prostého mínění by církev měla být apolitická(její představení), protože je přece otevřená pro každého člověka. A chodí tam obyčejní lidé do kostelů a modliteben různého politického přesvědčení a názoru, ale jdou tam z toho důvodu, aby si mohli poslechnout kázání. Představitelé církve by se neměli v politice angažovat,pokud by měla církev fungovat jako apolitická. Ostatní křesťané by mohli působit v politice a vybrat si každý dle svého vědomí a svědomí tu svoji stranu.<br />
Církev by spíše měla sloužit jako duchovní organizace, která vede a ukazuje lidem cestu k Pánu a to všem bez rozdílu, protože u Boha mají všichni lidé stejnou hodnotu, protože jsou výtvor božích rukou.

sleepy

i politika (myšleno: politici) by se měla naučit nezneužívat náboženství. proto jsem pro všeobecný zákaz používání slova "křesťanská/é/ý" v názvech politických stran (aby zmizelo jisté nutkavé pokušení...).<br />
osobně vadí mi, když někdo počítá s tím, že ho pro to nebo oné slovíčko v názvu politické strany bude volit nějaký ten "zbožný lid" a naplánuje si číst před volbami čtení na nedělních bohoslužbách...<br />
zdá kněz by se vůbec měl/neměl politický angažovat...?<br />
ne - a pouze! - v první osobě! pokud láska si dělá nárok také na jednání ve sféře skutků, tak třeba nevyjádření se k otázkám spravedlností, mravů, pokoje, důstojností atd atp považují za zbabělost a farizejství. papežové a kdejací hodnostáři a jejích slova vždycky budou vyznívat podle dobových mód a možností. nekompromisním příkladem, také politické angažovaností, na kterým máme stavět je Vtělené Slovo - Ježíš Kristus - konečný Spasitel Světa, včetně politiky...

alimduL

Výstižně řečeno! je to tak, v názvu politické strany slovo "křesťanská" je zavádějící, také to neuznávám. Politika je buď dobrá nebo špatná. Rozhodně tu dobrou nedělá ten, kdo se v předvolebním období nechává vidět v kostele nebo na různých křesťanských akcích jako VIP... Stále platí Kristovo znamení pro rozlišování: "Po ovoci poznáte..."

staryvlk

sleepy:
"...pokud láska si dělá nárok také na jednání ve sféře skutků ..."

"Sféra skutků" v otázkách mravů, spravedlnosti, pokoje a důstojnosti je součástí i sféry politické, a vyjadřování se k ní veřejně +pouze+ v "první osobě" ústy kněze, biskupa či papeže, znamená odhodit "kolárek" , pověsit si na krk ceduli " jsme soukromník" .

Zobrazit 4 komentáře »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio